Zihinsel Olarak Güçlü Olmak İçin

Daha güçlü olmak için pek çok yol vardır. Daha fazla direnç, zorluk ya da stres eklemek bir yol, zor durumlara uyum sağlamak ve diyalektik düşünmek de bir başka yol olabilir. Bütün bunlar daha güçlü olmak için olsa da zorluklara karşı yaklaşımınızdaki engelleri ortadan kaldırmazsanız, çok az bir kazancınız olur. Öyleyse, zihinsel olarak daha güçlü olmak istiyorsanız şu andan itibaren yapmayı bırakmanız gereken beş şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Sorumluluk Yüklemeyi Durdurun. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar neyin sorumlulukları olduğunu ve sorumlulukları olmayan şeyleri bilirler. Kendi davranışları, düşünceleri ve duyguları için sorumluluk alırlar. Uzun zamandan beri “birilerinin bir şeyleri onlar için daha iyi yapacağı” fikrini düşünmeyi bırakmışlardır. Bazen kendilerinin kontrolü dışında bir şeylerin olduğunu bilseler de, bilirler ki sadece - ve yalnızca kendileri - olanlara nasıl karşılık vereceklerinden sorumludur. Onları hiçbir zaman bir başkasını işaret edip “günlerini mahvetmekle”, “onlara kötü hissettirmekle” ya da “onları kızdırmakla” suçladıklarını göremezsiniz. Onun yerine basitçe sorumluluklarını alırlar ve sonuçlarını kabul ederler, yaptıkları seçimlerin farkında olurlar – ve eğer seçimlerinden hoşlanmazlarsa, bu başkalarının değil ama kendi suçlarıdır.

Bir şeyleri Kişisel Olarak Almayın. Engelleri aşan ve bu engellerden daha güçlü çıkanlar bilir ki, olup bitenler kişisel değildir. Etraflarında ne olursa olsun, karşılarındaki kişinin, yalnızca o kişinin, karakterinin yansıması olarak anlarlar. Zihinsel olarak güçlü olan insanlar, başkalarının onlar için “bir şeyleri çözüme ulaştıracaklarına” ya da “dünyanın onlara karşı olduğuna” inanmazlar. Bunun yerine, kendilerine olan şeylerin diğer insanların yaptıklarının, düşündüklerinin ve hissettiklerinin – yani sorumlu olmadıkları şeylerin- sonucu olduğunu anlarlar. Yani, diğer insanların neden öyle şeyler yaptıklarını ve bunun için ne yapacaklarını uzunca bir süre düşünerek zaman kaybetmezler.

Tahmin Etmeyi Bırakın. Zihinsel olarak güçlü insanlar – güçlü olsalar da – yapamayacakları bir şey olduğunu bilirler. Geleceği tahmin edemezler ve gelecek hakkında düşünerek, öngörerek ya da kestirimde bulunarak vakit harcamazlar. Çünkü bilirler ki olan şey şimdi, burada oluyor ve gelecek şu anda değil. Ayrıca bilirler ki zihinleri gelecekte olursa, şu anda olmazlar ve önemli detayları kaçırabilirler ve hata yapabilirler – sırf bu yüzden dikkatleri “ne oluyor”a odaklanmak yerine “ne olabilirdi”yi düşünmeleri sebebiyle dağılmıştır.

İllüzyonları Bırakın. Hepimiz hayal kurmayı severken, zihinsel olarak güçlü insanlar hayallerin gerçek olmadığını bilirler. Muhtemelen, “hepsi gerçekleşir” demeyeceklerdir. Büyük ihtimalle, güçlü insanlar size iyi ve kötü şeylerin olabileceğini söyleyecektirler. Hayatta “her şeyi iyi” olarak düşünmenin, inkar etmeye teşvik eden bir fantezi olduğunu bilirler. İyi gitmeyen bir şeyi inkar etmek, o şeyin öyle devam etmesi için kesin bir yoldur.

Geçmişe Takılı Kalmayı Bırakın. Pek çoğumuz için geçmişe takılı kalmak,  kayıplardan kaçınmamızı sağlar. Zihinsel olarak güçlü insanlar bir şeylerle ilgili olarak “keşke eskiden olduğu gibi olsa” diye dilek dilemenin, gerçek olmadığını yalnızca dilek olduğunu bilirler. Geçmişin – olabildiğince harika olarak – geride kaldığını bilirler. Ve ayrıca geriye bakarak bir araba kullanılamayacağını, hayata devam edilemeyeceğini bilirler. Yani kayıpları kabul ederler ve zamanda geri gitmeyi dileyeceklerine, şu anda ne yapmaları gerektiğini düşünürler. Çünkü dün olan harika şeylere odaklanmak, şu anda önünüzde duruyor olabilecek fırsatları kaçırmanın kesin bir yoludur.

 

Zihinsel olarak güçlü bir hale gelmek, zor kazanılan bir mücadeledir – ve bir gecede kazanılmaz. Ve bazen yaklaşımımıza nasıl ince ayar getirmemiz ve zorluklara nasıl göğüs germemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekirken, bazen de kendi yolumuzdan nasıl çekileceğimizi öğrenmemiz gerekir.

 

Kaynakça:  Dorotik-Nana, C. (2014). Want To Be Mentally Tough? Stop Doing These Five Things | Leveraging Adversity [Web log post]. Retrieved from http://blogs.psychcentral.com/leveraging-adversity/2014/10/want-to-be-mentally-tough-stop-doing-these-five-things/

 

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü

Çeviren: İlkem Coşkun, Psikolog, BA

DÜzenleyen: İnci Canoğulları, Uzman Psikolog, MA

Sitenin tüm hakları saklıdır